Blog
Co można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
Najistotniejszym obowiązkiem przedsiębiorców z punktu widzenia organów administracji skarbowej jest właściwe naliczanie i terminowe odprowadzanie zobowiązań podatkowych. Ich ustalenie w przypadku podatków dochodowych wymaga jednak pomniejszenia przychodu o ponoszone w związku z ich osiągnięciem wydatki. Ponieważ możliwości zaliczania poszczególnych zakupów do kategorii kosztów wymagają znakomitej znajomości przepisów, większość podmiotów gospodarczych korzysta z fachowego wsparcia biura rachunkowego. W Górze Kalwarii działalność w tym obszarze prowadzi Biuro rachunkowe Barbara i Marcin Piotrowscy. Przekonajmy się, czym są koszty uzyskania i sprawdźmy, co można za nie uznać.
Formy opodatkowania przedsiębiorstw. Którą wybrać?
Rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej oznacza konieczność rozliczania się z fiskusem, a zatem naliczania i odprowadzania stosownych podatków. Dotyczy to zarówno podatku od towarów i usług, jak i podatku dochodowego, który może jednak być płacony w różnej formie, a co za tym idzie także w rozmaitej wysokości. Wybór optymalnego rozwiązania najlepiej skonsultować z firmą prowadzącą księgi rachunkowe. W Górze Kalwarii fachowe wsparcie można otrzymać w Biurze Rachunkowym Barbary i Marcina Piotrowskich. Przekonajmy się, jakie istnieją formy opodatkowania i czym się wyróżniają.
Jak rozpocząć działalność gospodarczą?
Prowadzenie własnego biznesu to sposób na zyskanie niezależności finansowej oraz zajmowanie się działalnością, która przynosi satysfakcję. Sam pomysł, zgromadzenie potrzebnych informacji o rynku i oczekiwaniach klientów ani posiadanie zasobów na znalezienie niezbędnego sprzętu i lokalu to jednak nie wszystko. Konieczne okaże się dopełnienie niezbędnych formalności oraz znalezienie osoby, która zajmie się obsługą księgową. W Górze Kalwarii pomoc w tym zakresie można uzyskać w Biurze Rachunkowym Barbary i Marcina Piotrowskich, którzy oferują także zajęcie się sprawami kadrowo-płacowymi i rozliczeniami z ZUS-em. Przekonajmy się, co jest potrzebne do rozpoczęcia działalności.
Czym jest księga przychodów i rozchodów?
Zajmowanie się działalnością biznesową oznacza konieczność spełniania wielu obowiązków formalnych, w tym dokumentowania swoich działań w celu ustalenia wysokości dochodu, który będzie opodatkowany. W zależności od skali biznesu w grę może wchodzić albo pełna księgowość, albo jej formy uproszczone – na ogół podatkowa księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów, jeżeli firma spełnia kryteria objęcia jej podatkiem zryczałtowanym. W każdym przypadku będzie to wiązało się ze skorzystaniem z usług rachunkowych. W Górze Kalwarii prowadzeniem księgowości pełnej i uproszczonej zajmuje się Biuro rachunkowe Barbara i Marcin Piotrowscy, oferujące także rozliczenia z ZUS-em i obsługę płacowo-kadrową. Przekonajmy się, kiedy można prowadzić księgę przychodów i rozchodów oraz zobaczmy, jak ona wygląda.
Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?
Zajmowanie się działalnością biznesową oznacza konieczność rejestrowania wszystkich zdarzeń gospodarczych. W zależności od formy prawnej oraz osiąganych przychodów obowiązki z tego obszaru można realizować za sprawą rachunkowości uproszczonej, a więc podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPIR) albo ewidencji przychodów lub pełnej księgowości. W Górze Kalwarii usługi tego typu wykonuje Biuro rachunkowe Barbara i Marcin Piotrowscy, zajmujące się także rozliczeniami z ZUS-em, jak również obsługą płacowo-kadrową. Przekonajmy się, jakie są różnice między księgowością pełną a uproszczoną.
Jakie zmiany podatkowe niesie ze sobą Polski Ład?
Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą zdążyli się już przyzwyczaić do uchwalania przez parlament różnych rozwiązań, które wywołują prawdziwą rewolucję w podatkach. Zwykle wprowadzane przepisy zaskakują przedsiębiorców, zawierając wiele zapisów, które są skomplikowane i trudne do zinterpretowania. Pakiet nazywany Polskim Ładem nie odbiega zbytnio od tej tradycji, stając się kolejnym wyzwaniem, z jakim muszą się zmierzyć zarówno biura rachunkowe, jak i poszczególni podatnicy. Przekonajmy się, jakie najważniejsze zmiany wiążą się z wprowadzeniem Polskiego Ładu.